Projekt Gymnázia Ústí nad Orlicí  Kras a pseudokras ve výuce přírodovědných předmětů středních škol Pardubického kraje 

NovinkyArchivKe staženíFotogalerie  

Kras a pseudokras / Příspěvky / Jak pokračujeme

Jak pokračujeme

Přestože náš „krasový“ projekt byl ukončen již v loňském roce a v současnosti již „pouze“ udržujeme některé z jím rozběhnutých aktivit, přináší nám stále mnoho zajímavých podnětů.

Na jaře nás oslovili slovenští kolegové ze Speleoklubu Šariš a projevili zájem o námi zpracované výukové materiály. Oplátkou nabídli možnost návštěvy nejdelší pseudokrasové jeskyně na Slovensku. Pochopitelně jsme neváhali. Dva z pedagogů zapojených do projektu – Hynek Skořepa a Radek Růžička – tak měli možnost se o prázdninách dostat do míst, do kterých se jen tak někdo nedostane. Jeskyně Pod Spišskou se nachází v Levočských vrších na východním Slovensku a byla objevena teprve v roce 2004. Okolnosti objevu jsou popsány na webu Speleoklubu Šariš:

http://www.speleosaris.estranky.cz/…pisskou.html

Přístup do jeskyně Pod Spišskou a pohyb v ní má, jak je u pseudokrasových jeskyní obvyklé, k betonovým chodníčkům turisticky přístupných jeskyní velmi daleko. Vylezli jsme patřičně špinaví, ale stálo to za to!

Hynek Skořepa byl pak přizván (jako člen organizačního výboru) k účasti na mezinárodní konferenci o chráněných krasových územích a jejich využití ve výuce, která se uskuteční na přelomu letošního září a října v bulharské Sofii. Za nedlouho ho proto čeká cesta na Balkán.

Konferenci organizuje Bulharská akademie věd.

http://prokarstterra.bas.bg/…anisers.html

Hynek Skořepa

3.9.2015, 12:46, 4 obrázky


obrázek 371

Spišská jen málo převyšuje 1000 m, ale je to krásný kopec

obrázek 370

Vstuo do jeskyně po lanovém žebříku

obrázek 369

Pohyb v jeskyni mezi obrovskými pískovcovými bloky

obrázek 368

V jeskyni je dokonce k vidění malý krápník, v pseudokrasu neobvyklá věc