Projekt Gymnázia Ústí nad Orlicí  Kras a pseudokras ve výuce přírodovědných předmětů středních škol Pardubického kraje 

NovinkyArchivKe staženíFotogalerie  

Co je to kras a pseudokras

Kras představuje zvláštní krajinu formovanou vlivem specifických vlastností horninového podloží a s nimi souvisejícím vodním režimem. Krasová krajina se vyznačuje nezaměnitelnou morfologií (povrchovými a podzemními tvary). Kras vzniká v dobře rozpustných horninách, především ve vápencích. Povrchový kras tvoří krasové plošiny, závrty, ponory, vyvěračky a další povrchové krasové jevy. Pro podzemní kras jsou typické především krápníkové jeskyně.

Vstupte do krasu…

Jako pseudokras jsou označovány morfologicky (tvarově) podobné formy krajiny, které však nevznikají rozpouštěním horniny. Na jejich vzniku se podíl řada faktorů, především tektonika (zlomy a další porušení hornin) a mechanický rozpad hornin. Opět se můžeme setkat jak s povrchovými (např. pseudokrasové závrty), tak s podzemními pseudokrasovými jevy, respektive tvary (puklinové jeskyně či propasti atd.). Některé propustné horniny (např. pískovce) vytvářejí lepší podmínky pro rozvoj pseudokrasu než třeba rula (přeměněná hornina), pseudokras v různých typech pískovců (včetně opuk) je u nás nejrozšířenější. Krápníková výzdoba v pseudokrasových jeskyních chybí, nebo je vyvinuta jen v nepatrných náznacích (většinou zde ve významnější míře neprobíhá rozpouštění a tedy ani srážení minerálů). Také pseudokrasové závrty nevznikají rozpouštěním, ale sesedáním povrchu do podzemní dutiny.

Vstupte do pseudokrasu…

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - ... - Další > - Poslední >>

Jak pokračujeme

Přestože náš „krasový“ projekt byl ukončen již v loňském roce a v současnosti již „pouze“ udržujeme některé z jím rozběhnutých aktivit, přináší nám stále mnoho zajímavých podnětů. Na jaře nás oslovili slovenští kolegové ze Speleoklubu Šariš a proje... (číst dále)

3.9.2015, 12:46, 4 obrázky


obrázek 371

Spišská jen málo převyšuje 1000 m, ale je to krásný kopec

obrázek 370

Vstuo do jeskyně po lanovém žebříku

obrázek 369

Pohyb v jeskyni mezi obrovskými pískovcovými bloky

obrázek 368

V jeskyni je dokonce k vidění malý krápník, v pseudokrasu neobvyklá věc

Zobrazit příspěvek a všechny obrázky...

Učebnice a metodická příručka ke stažení

Zpřístupňujeme v rámci projektu vytvořené výukové materiály v elektronické podobě. Ke stažení jsou brožura pro studenty (učebnice) a metodická příručka v pdf. DVD s prezentacemi a dalšími výukovými materiály z technických důvodů na webu zpřístupnit... (číst dále)

30.10.2014, 9:10, 5 souborů

Soubory ke stažení

Brožura kras a pseudokras.pdf7698.8 kB5571 stažení
Brožura obálka final.pdf1186.9 kB1925 stažení
DVD přebal.pdf594.9 kB1923 stažení
Metodická příručka obálka.pdf265.4 kB1863 stažení
Metodická příručka.pdf577.2 kB2227 stažení

Seminář pro učitele a další zájemce

Dne 2. října 2014 se uskuteční v Ústí nad Orlicí závěrečný seminář projektu Kras a pseudokras. Seminář je určen především učitelům, ale také dalším zájemcům o krasovou (pseudokrasovou) problematiku. V rámci semináře budou mimo jiné představeny vytvo... (číst dále)

2.9.2014, 14:22, 1 soubor

Soubory ke stažení

Pozvanka_seminar_Kras_UO.pdf442.9 kB1857 stažení

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - ... - Další > - Poslední >>