Projekt Gymnázia Ústí nad Orlicí  Kras a pseudokras ve výuce přírodovědných předmětů středních škol Pardubického kraje 

NovinkyArchivKe staženíFotogalerie  

Kras a pseudokras / Příspěvky / Kalendář akcí / Přednáška o podzemním systému Poseidon v Teplických skalách

Přednáška o podzemním systému Poseidon v Teplických skalách

V úterý 5. března 2013 se studenti tříd 1.A, 5.B, 6.B, 2.A, 4.B a zeměpisného semináře Gymnázia Ústí nad Orlicí zúčastnili v rámci projektu Kras a pseudokras besedy „Podzemní labyrint Poseidon v Teplických skalách“.

Nejdříve jsme shlédli stejnojmenný film a pak měli možnost debatovat s člověkem z nejpovolanějších – autorem scénáře filmu a jedním z průzkumníků Poseidonu Romanem Mlejnkem, biospeleologem ze Správy jeskyní České republiky.

Pomocí speleologického průzkumu a moderních geografických výzkumných metod (letecké snímkování) se podařilo v posledních několika letech objevit a prozkoumat v Teplických skalách na Broumovsku rozsáhlý podzemní labyrint, který se v ostatních skalních městech nevyskytuje.

Jedinečnost Poseidonu dokazuje také výskyt několika bezobratlých organismů. Některé druhy pavouků a roztočů zde žijí již od poslední doby ledové a jinak jsou známí až z oblastí za polárním kruhem.

Poseidon zaujal dokonce odborníky z americké kosmické agentury NASA, kterří hledají na Zemi místa vhodná k testování podobných podmínek, jaké nejspíš čekají astronauty na Marsu, kde je také očekáván výskyt podzemních prostor.

Hynek Skořepa

7.3.2013, 10:30, 5 obrázků


obrázek 146 obrázek 145 obrázek 144 obrázek 143
obrázek 142