Projekt Gymnázia Ústí nad Orlicí  Kras a pseudokras ve výuce přírodovědných předmětů středních škol Pardubického kraje 

NovinkyArchivKe staženíFotogalerie  

Kras a pseudokras / Příspěvky / Kalendář akcí / Kvinta v Moravském krasu

Kvinta v Moravském krasu

Ve středu 13. června navštívila 5.B Moravský kras – konkrétně okolí Ostrova u Macochy. Odborným průvodcem nám byl RNDr. Miroslav Kovařík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Prohlédli jsme si veřejnosti přístupnou jeskyni Balcarka a pak se vydali lesem kolem propadání Domínka a V Jedlích směrem k Holštejnu. Z mimořádných provozních důvodů jsme nemohli navštívit původně domluvenou Císařskou jeskyni, ve které probíhá tzv. speleoterapie („léčba jeskynním vzduchem“). Prošli jsme se proto alespoň po povrchu nad jeskyní a sledovali rozhraní mezi vápencovými a nevápencovými geologickými vrstvami (jeskyně se nachází na samém okraji Moravského krasu). Cestou do Holštejna jsme si pak prohlédli Starou a Novou Rasovnu, volně přístupnou jeskyni Lidomorna a běžně nepřístupnou Holštejnskou jeskyni s bohatou krápníkovou výzdobou.

Několik dojmů z exkurze zaznamenal Jakub Brdíčko:

BAHENNÍ ZÁPASY POD HOLŠTEJNEM
Když jsme vylézali z jeskyně Balcarky, byla nálada mírně napjatá. Všichni mluvili o slíbené desetikilometrové túře a dívali se varovně směrem k obloze. Ale jakápak túra! Hezky se nám to šlapalo lesem a pár kapek spadlo, až když jsme nastupovali do autobusu. Myslím, že ani ti, co se obávali přednášek o rozdílu mezi vilémovickými a lažáneckými vápenci, neměli důvod k naříkání. Pan Kovařík nás zastavoval na krátké minutky u jednotlivých závrtů a byli jsme to jen my dva blázniví profesoři, kdo z něho páčili věty o struktuře krasových hlín.
Překvapilo mě, že gymnazisté poznali základní druhy stromů a že si dvě děvčata pořídila fotografii chrastavce rolního. Adamův mladý německý ovčák Brita spadl do závrtu jenom jednou (u jeskyně V Jedlích), zatímco u Staré Rasovny se nám tiše posmíval, když jsme před ním bruslili po kluzkém jílu (ach, tolik nás tam padlo na zadek!).
Těžká vrata jeskyně se za námi zabouchla v Holštejně. Husím pochodem jsme putovali jakousi nekonečnou štolou, plnou bahna a opravdu hlubokých louží. Rezatá víčka od pivních lahví, která jeskyňáři vsadili do mnohých stěn, svědčila o obrovské dřině vyčerpávajících hodin, při nichž kutali všechno to bahno a stále se museli posilovat. V jedné jeskyňce jsme potom narazili na krápníčky a krápníky, podlézali jsme pod sintrovým povrchem, ti odvážlivější se i proplazili klaustrofobickou chodbou.
Někteří snad nad tolikerým bahnem a vápencem ohrnuli nos. Řekli si, tak si to tady přetrpíme, ať mají učitelé radost. Ale ostatním jejich nadšení nebrali. Pak tady bylo pokolení mladých bláznů, pro které jsou takové záležitosti jako bahenní zápasy v absolutní tmě a přelézání ostrých a vlhkých balvanů v Hladomorně prostě žůžo a vždycky si to užijí. K těm bláznům se skromně počítám i já.

15.6.2012, 10:30, 5 obrázků


obrázek 36

Před jeskyní Lidomorna u Holštejna

obrázek 35

Nová Rasovna, aktivní ponor Bílé vody

obrázek 34

Propadání (ponor) Domínka

obrázek 33

U Balcarky

obrázek 32

Před vstupním portálem jeskyně Balcarky