Projekt Gymnázia Ústí nad Orlicí  Kras a pseudokras ve výuce přírodovědných předmětů středních škol Pardubického kraje 

NovinkyArchivKe staženíFotogalerie  

Kras a pseudokras / Příspěvky / Kalendář akcí / Pseudokrasový exkurzní den

Pseudokrasový exkurzní den

V úterý 22. 4. 2014 proběhly hned dvě pseudokrasové exkurze. Třídy 4. B a 1. A vyjely autobusem směr Broumovsko.

V terénu jsme se rozdělili: 4. B navštívila stolovou horu Ostaš s okolím, 1. A prošla část Broumovských stěn v okolí Božanovského Špičáku.

Ráno jsme vyjížděli za polojasné oblohy, počasí se bohužel rychle pokazilo a větší část exkurze jsme absolvovali za vytrvalého deště. Nenechali jsme se tím však odradit.

Jaký dojem měli z exkurze sami studenti, o tom se můžete dočíst v krátkém příspěvku Petry Wollmannové a Nikoly Vyhnálkové z 1. A:

V úterý 22.4. 2014 jsme se společně se třídou 4.B vydali na poznávací cestu za pseudokrasem. Vyjížděli jsme všichni správně naladěni a vybaveni do přírody. Po hodině a půl cesty jsme zastavili na parkovišti na okraji Broumovských stěn, odkud se 1.A vydala na cestu a celá kvarta zůstala v autobuse a jela o kus dál na Ostaš.

Vydali jsme se po žluté turistické značce v čele s panem profesorem Skořepou a v zádech s paní profesorkou Pražákovou. Cestou do mírného kopce jsme znovu stmelovali náš třídní kolektiv povídáním si mezi sebou. Došli jsme až k rozcestníku a altánku, kde jsme si dali svačinu. Ve chvilce přešlo krásné počasí a začalo „lejt jako z konve“.

Po snězení svačin a ústupu deště jsme se vydali dále. Konečně jsme došli ke skalním útvarům, jejichž jména někdy zněla opravdu legračně, ale odpovídala tvarům. (Představíte si například, jak vypadá varan z pískovce?) Procházeli jsme Broumovské stěny a znovu začalo poprchávat. Mírná přeháňka neustávala a sílila, ale my jsme stále pokračovali v prohlížení skal a přírody okolo nás. I přes špatné počasí jsme se podívali na vyhlídku, kde naštěstí nikdo nespadnul.

Pomalu jsme se brodili kalužemi a procházeli mezi kapkami deště. Všichni už byli promočení na kost a oblečení by se dalo ždímat. Nemusím psát, jak se každý těšil, až se posadí do teplého autobusu a bude chvíli v suchu. Domů jsme odjížděli se vzpomínkami na krásnou broumovskou přírodu, zmoklé profesory a s pocitem, že jestli ještě začne pršet, tak budeme vraždit.

Hynek Skořepa

29.4.2014, 8:41, 6 obrázků


obrázek 351

Skála Čertovo auto

obrázek 350

Na Ostaši

obrázek 349

Cestou na Ostaš

obrázek 348

Altán u Pánova kříže

obrázek 347

U Pánova kříže

obrázek 346

Pohled na Ostaš z Broumovských stěn od Slavného